12065A101FAT4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065A101FAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Published :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Dielectric :
C0G
Capacitance :
100pF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Height :
500μm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Thickness :
939.8μm
Depth :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Datasheets
12065A101FAT4A
KYOCERA AVX 12065A101FAT4A
100pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065A101FAT4A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
12065A101FAT4A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V