12065A100FAT2A
Mfr.Part #
12065A100FAT2A
Description
CAP CER 10PF 50V NP0 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10pF
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
0.94mm
Tolerance :
±1%
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
12065A100FAT2A
KYOCERA AVX 12065A100FAT2A
10pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065A100FAT2A Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
12065A100FAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V