12065A0R5CAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065A0R5CAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.5PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.5pF
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness :
939.8μm
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PAPER, 7 INCH
Depth :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
C0G
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±0.25pF
Height :
500μm
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Datasheets
12065A0R5CAT2A
KYOCERA AVX 12065A0R5CAT2A
0.5pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)