12064W106KAT2A
Mfr.Part #
12064W106KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 4V X6S 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
10μF
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
16.187578mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Voltage - Rated DC :
4V
Factory Lead Time :
40 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness :
939.8μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X6S
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Case Code (Metric) :
Datasheets
12064W106KAT2A
KYOCERA AVX 12064W106KAT2A
10μF Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~105°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12064W106KAT2A Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X6S.This device can operate on voltage - Rated DC of 4V.
12064W106KAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X6S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V