12064D476MAT2A
Mfr.Part #
12064D476MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47UF 4V X5R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Weight :
16.187578mg
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
47μF
Temperature Characteristics Code :
X5R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Thickness :
939.8μm
Temperature Coefficient :
X5R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
70μm
Voltage - Rated DC :
4V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
12064D476MAT2A
KYOCERA AVX 12064D476MAT2A
47μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12064D476MAT2A Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.This device can operate on voltage - Rated DC of 4V.
12064D476MAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V