12063G224ZAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063G224ZAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 25V Y5V 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
Y5V F
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Custom Capabilities :
Contact Factory For Exact Quantity
Dielectric :
Y5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
Radiation Hardening :
No
Thickness :
939.8μm
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dissipation Factor :
10 %
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Depth :
1.6mm
Tolerance :
-20% +80%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
0.94mm
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.22µF