12063G104ZAT4A
Mfr.Part #
12063G104ZAT4A
Description
CAP CER 0.1UF 25V Y5V 1206
Temperature Coefficient :
Y5V F
Height :
0.94mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Custom Capabilities :
Contact Factory For Exact Quantity
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Dielectric :
Y5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
Multilayer :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
-20% +80%
Published :
HTS Code :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
12063G
Capacitance :
0.1μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2mm
Pbfree Code :
yes
Thickness :
939.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
12063G104ZAT4A
KYOCERA AVX 12063G104ZAT4A
12063G 0.1μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063G104ZAT4A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5V F.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
12063G104ZAT4A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V