12063F334KAT2A
Mfr.Part #
12063F334KAT2A
Description
CAP CER 0.33UF 25V X8R 1206
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mount :
Surface Mount
Length :
3.2mm
Thickness :
939.8μm
Reference Standard :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
0.33μF
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
25V
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X8R
Height :
500μm
JESD-609 Code :
e3
Feature :
High Temperature
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
12063F334KAT2A
KYOCERA AVX 12063F334KAT2A
0.33μF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063F334KAT2A Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
12063F334KAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V