12063F104M4T2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063F104M4T2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X8R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.1μF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
111 Weeks
Pbfree Code :
yes
Height :
500μm
Temperature Characteristics Code :
X8R
Temperature Coefficient :
X8R
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
939.8μm
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
1.6mm
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Feature :
High Temperature
Case Code (Imperial) :
Published :
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Datasheets
12063F104M4T2A
KYOCERA AVX 12063F104M4T2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063F104M4T2A Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X8R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
12063F104M4T2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V