12063F104K4T2A
Mfr.Part #
12063F104K4T2A
Description
CAP CER 0.1UF 25V X8R 1206
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
25V
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X8R
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
0.1μF
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X8R
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Pbfree Code :
yes
Applications :
Automotive
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness :
1.27mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Temperature
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
500μm
Number of Terminations :
2
Published :
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
12063F104K4T2A
KYOCERA AVX 12063F104K4T2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)