12063F103K4T2A
Mfr.Part #
12063F103K4T2A
Description
CAP CER 10000PF 25V X8R 1206
Thickness :
939.8μm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
10000pF
Feature :
High Temperature
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
X8R
Depth :
1.6mm
Published :
Case Code (Metric) :
Height :
0.94mm
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X8R
Applications :
Automotive
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
12063F103K4T2A
KYOCERA AVX 12063F103K4T2A
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063F103K4T2A Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X8R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
12063F103K4T2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V