12063E334MAT2A
Mfr.Part #
12063E334MAT2A
Description
CAP CER 0.33UF 25V Z5U 1206
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
Z5U
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Height :
1.27mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
25V
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Depth :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Weight :
16.187578mg
Published :
Operating Temperature :
10°C~85°C
Thickness :
939.8μm
Capacitance :
0.33μF
Datasheets
12063E334MAT2A
KYOCERA AVX 12063E334MAT2A
0.33μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 10°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063E334MAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
12063E334MAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V