12063E224MAT2A
Mfr.Part #
12063E224MAT2A
Description
CAP CER 0.22UF 25V Z5U 1206
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
Z5U
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
10°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Thickness :
939.8μm
Capacitance :
0.22µF
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
12063E224MAT2A
KYOCERA AVX 12063E224MAT2A
0.22μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 10°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)