12063E104ZAT2A
Mfr.Part #
12063E104ZAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 25V Z5U 1206
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
Z5U
Thickness :
939.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
-20% +80%
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
10°C~85°C
Voltage - Rated DC :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.1μF
Depth :
1.6mm
Datasheets
12063E104ZAT2A
KYOCERA AVX 12063E104ZAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor -20% +80% Z5U 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 10°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063E104ZAT2A Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Z5U.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
12063E104ZAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V