12063E104MAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063E104MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V Z5U 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.1μF
Published :
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
10°C~85°C
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
Z5U
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
939.8μm
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Multilayer :
yes
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
12063E104MAT2A
KYOCERA AVX 12063E104MAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 10°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)