12063D564KAT2A
Mfr.Part #
12063D564KAT2A
Description
CAP CER 0.56UF 25V X5R 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
12 Weeks
2
Thickness :
939.8μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.27mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
25V
JESD-609 Code :
e3
yes
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Width :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Published :
Capacitance :
0.56μF
Temperature Coefficient :
X5R
Custom Capabilities :
Contact Factory for Multiples
Length :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
12063D564KAT2A
KYOCERA AVX 12063D564KAT2A
0.56μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063D564KAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
12063D564KAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V