12063D474KAT2A
Mfr.Part #
12063D474KAT2A
Description
CAP CER 0.47UF 25V X5R 1206
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
939.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Polarity :
NON-POLARIZED
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
25V
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
0.47µF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
X5R
Height :
1.78mm
X5R
Datasheets
12063D474KAT2A
KYOCERA AVX 12063D474KAT2A
0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063D474KAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
12063D474KAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V