12063D225MAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063D225MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Thickness :
1.778mm
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X5R
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
2.2μF
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Height :
1.78mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X5R
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
12063D225MAT2A
KYOCERA AVX 12063D225MAT2A
2.2μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)