12063D225KAT2A
Mfr.Part #
12063D225KAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1206
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
2.2μF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mount :
EAR99
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
3 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Characteristics Code :
X5R
Depth :
1.6mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
70μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Pins :
2
Thickness :
1.778mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
12063D225KAT2A
KYOCERA AVX 12063D225KAT2A
2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)