12063D106MAT4A
Mfr.Part #
12063D106MAT4A
Description
CAP CER SMD
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Polarity :
NON-POLARIZED
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature (Max) :
85°C
Package / Case :
Length :
3.2mm
Height :
2.29mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
WRAPAROUND
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X5R
Voltage - Rated DC :
25V
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitance :
10μF
Dielectric :
X5R
Multilayer :
Tolerance :
20%
Width :
1.6mm
Datasheets
12063D106MAT4A
10μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
12063D106MAT4A Overview
Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15% ppm/°C.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
12063D106MAT4A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V