12063D105KAT2A
Mfr.Part #
12063D105KAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 25V X5R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Height :
70μm
Thickness :
1.778mm
Capacitance :
1μF
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X5R
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X5R
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
3 %
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Polarity :
NON-POLARIZED
Published :
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
12063D105KAT2A
KYOCERA AVX 12063D105KAT2A
1μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)