12063D105JAT2A
Mfr.Part #
12063D105JAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 25V X5R 1206
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X5R
ECCN Code :
EAR99
Published :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Temperature Characteristics Code :
X5R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated DC :
25V
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.778mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
12063D105JAT2A
KYOCERA AVX 12063D105JAT2A
1μF Ceramic Capacitor ±5% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063D105JAT2A Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
12063D105JAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V