12063C824KAZ2A
Mfr.Part #
12063C824KAZ2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.82UF 25V X7R 1206
WRAPAROUND
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dissipation Factor :
3 %
Thickness :
939.8μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitance :
0.82µF
Width :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reference Standard :
AEC-Q200
Feature :
Soft Termination
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
FLEXITERM®
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
yes
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Height :
1.78mm
Voltage - Rated DC :
25V
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±10%
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
12063C824KAZ2A
KYOCERA AVX 12063C824KAZ2A
FLEXITERM® 0.82μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C824KAZ2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
12063C824KAZ2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V