12063C684KAZ2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063C684KAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Series :
FLEXITERM®
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.78mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
0.68µF
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness :
1.778mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Feature :
Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reference Standard :
AEC-Q200
Length :
3.2mm
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
25V