12063C683MAT2A
Mfr.Part #
12063C683MAT2A
Description
CAP CER 0.068UF 25V X7R 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
939.8μm
Depth :
1.6mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
0.068μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
940μm
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Datasheets
12063C683MAT2A
KYOCERA AVX 12063C683MAT2A
0.068μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)