12063C683JAT2A
Mfr.Part #
12063C683JAT2A
Description
CAP CER 0.068UF 25V X7R 1206
Stock
578
In Stock :
578
Published :
2012
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Depth :
1.6mm
Thickness :
939.8μm
Case Code (Imperial) :
1206
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
0.94mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
0.068μF
Datasheets
12063C683JAT2A
KYOCERA AVX 12063C683JAT2A
0.068μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)