12063C564MAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063C564MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.56UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Published :
Capacitance :
0.56μF
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
1.78mm
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
1.27mm
Depth :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
12063C564MAT2A
KYOCERA AVX 12063C564MAT2A
0.56μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C564MAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
12063C564MAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V