12063C564JAT2A
Mfr.Part #
12063C564JAT2A
Description
CAP CER 0.56UF 25V X7R 1206
Stock
916
In Stock :
916
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
1.27mm
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Pins :
2
Published :
2012
Mount :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Multilayer :
yes
Depth :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
±5%
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.78mm
Case Code (Imperial) :
1206
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.56μF
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
25V
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
12063C564JAT2A
KYOCERA AVX 12063C564JAT2A
0.56μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C564JAT2A Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
12063C564JAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V