12063C563MAT2A
Mfr.Part #
12063C563MAT2A
Description
CAP CER 0.056UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.056μF
Termination :
SMD/SMT
Height :
0.94mm
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
12 Weeks
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Thickness :
939.8μm
Datasheets
12063C563MAT2A
KYOCERA AVX 12063C563MAT2A
0.056μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)