12063C563KAT2P
Mfr.Part #
12063C563KAT2P
Description
CAP CER 0.056UF 25V X7R 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2004mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Voltage - Rated :
25V
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Depth :
1.6mm
Dielectric :
X7R
Width :
1.6002mm
Thickness :
939.8μm
Capacitance :
0.056μF
Datasheets
12063C563KAT2P
KYOCERA AVX 12063C563KAT2P
0.056μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C563KAT2P Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
12063C563KAT2P Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm