12063C502JAT2A
Mfr.Part #
12063C502JAT2A
Description
CAP CER 5000PF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Number of Pins :
2
Width :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Capacitance :
5000pF
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
939.8μm
Depth :
1.6mm
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
25V
Mount :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
X7R
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Datasheets
12063C502JAT2A
KYOCERA AVX 12063C502JAT2A
5000pF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)