12063C475MAT2A
Mfr.Part #
12063C475MAT2A
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
939.8μm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
1.8mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Resistance :
100GOhm
Number of Pins :
2
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
X7R
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Dissipation Factor :
12.5 %
Published :
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
4.7μF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Multilayer :
yes
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
No
Datasheets
12063C475MAT2A
KYOCERA AVX 12063C475MAT2A
4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)