12063C475KAT4A
Mfr.Part #
12063C475KAT4A
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Depth :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.8mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
4.7μF
Datasheets
12063C475KAT4A
KYOCERA AVX 12063C475KAT4A
4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)