12063C475JAT4A
- Mfr.Part #
- 12063C475JAT4A
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Description
- CAP CER SMD
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Pbfree Code :
- yes
- Height :
- 1.8mm
- Length :
- 3.2mm
- ECCN Code :
- EAR99
- Positive Tolerance :
- 5%
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Surface Mount :
- yes
- Operating Temperature (Max) :
- 125°C
- HTS Code :
- Width :
- 1.6mm
- Negative Tolerance :
- 5%
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- Rated (DC) Voltage (URdc) :
- 25V
- Number of Terminations :
- 2
- Packing Method :
- TR, EMBOSSED, 13 INCH
- Dielectric Material :
- Ceramic
- Factory Lead Time :
- 16 Weeks
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- Temperature Characteristics Code :
- X7R
- Multilayer :
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- JESD-609 Code :
- e3
- Capacitance :
- 4.7μF
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Size Code :
- 1206
- Datasheets
- 12063C475JAT4A
4.7μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
12063C475JAT4A Overview
12063C475JAT4A Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient