12063C475JAT2A
Mfr.Part #
12063C475JAT2A
Description
CAP CER SMD
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
yes
Operating Temperature (Max) :
125°C
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ROHS3 Compliant
Negative Tolerance :
5%
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
Height :
1.8mm
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Terminations :
2
Length :
3.2mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
1.6mm
Capacitance :
4.7μF
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Positive Tolerance :
5%
Package / Case :
Datasheets
12063C475JAT2A
4.7μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
12063C475JAT2A Overview
This part is described as having 5% tolerance as a negative tolerance.The part exhibits a tolerance of 5% in terms of positive tolerance.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
12063C475JAT2A Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V