12063C474MAZ2A
Mfr.Part #
12063C474MAZ2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
1.27mm
Series :
FLEXITERM®
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Width :
1.6mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination
Length :
3.2mm
Height :
1.27mm
X7R
Mount :
yes
Dissipation Factor :
3 %
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
0.47µF
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
12063C474MAZ2A
KYOCERA AVX 12063C474MAZ2A
FLEXITERM® 0.47μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)