12063C474MAT2A
Mfr.Part #
12063C474MAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
Thickness :
1.27mm
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
1.6mm
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
0.47µF
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Height :
1.27mm
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm