12063C474KAZ2A
Mfr.Part #
12063C474KAZ2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206
Stock
392
In Stock :
392
Ceramic Capacitors
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness :
1.27mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
1206
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Published :
1997
Feature :
Soft Termination
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.47µF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.27mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Series :
FLEXITERM®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
12063C474KAZ2A
KYOCERA AVX 12063C474KAZ2A
FLEXITERM® 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)