12063C474KAT4A
Mfr.Part #
12063C474KAT4A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Thickness :
939.8μm
Capacitance :
0.47µF
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.27mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
12063C474KAT4A
KYOCERA AVX 12063C474KAT4A
0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)