12063C474KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063C474KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Material :
Ceramic
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Insulation Resistance :
100GOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.47µF
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
PCB, Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage :
25V
Height :
1.02mm
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Voltage - Rated AC :
25V
Published :
Thickness :
1.27mm
Dissipation Factor :
3 %
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Contact Plating :
Tin
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Datasheets
12063C474KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12063C474KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1206 (3216 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:25V, Number of Pins:2, 12063C474KAT2A pinout, 12063C474KAT2A datasheet PDF, 12063C474KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12063C474KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12063C474KAT2A
0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)