12063C474KAJ2A
Mfr.Part #
12063C474KAJ2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Published :
yes
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Weight :
16.187578mg
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
0.47µF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
1.27mm
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
No
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
HTS Code :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
1.27mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
12063C474KAJ2A
KYOCERA AVX 12063C474KAJ2A
0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C474KAJ2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
12063C474KAJ2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V