12063C473MAT2A
Mfr.Part #
12063C473MAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 1206
Tolerance :
±20%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Height :
0.94mm
Depth :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Radiation Hardening :
No
Thickness :
939.8μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.047µF
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
1 (Unlimited)
Datasheets
12063C473MAT2A
KYOCERA AVX 12063C473MAT2A
0.047μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C473MAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
12063C473MAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V