12063C473KAZ2A
Mfr.Part #
12063C473KAZ2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 1206
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness :
939.8μm
Width :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Reference Standard :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
Feature :
Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
16.187578mg
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
0.047µF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Tolerance :
±10%