12063C473KAT4A
Mfr.Part #
12063C473KAT4A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Termination :
SMD/SMT
Height :
940μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.047µF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
16.187578mg
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
939.8μm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
25V
Depth :
1.6mm
HTS Code :
Datasheets
12063C473KAT4A
KYOCERA AVX 12063C473KAT4A
0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)