12063C473KAT2A
Mfr.Part #
12063C473KAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Height :
900μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.047µF
Depth :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
Tape and Reel (TR)
Published :
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness :
939.8μm
Datasheets
12063C473KAT2A
KYOCERA AVX 12063C473KAT2A
0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)