12063C473JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063C473JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Terminations :
2
Depth :
1.6mm
Capacitance :
0.047µF
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Published :
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
940μm
Thickness :
939.8μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
12063C473JAT2A
KYOCERA AVX 12063C473JAT2A
0.047μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)