12063C394MAT2A
Mfr.Part #
12063C394MAT2A
Description
CAP CER 0.39UF 25V X7R 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.39µF
Thickness :
1.27mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
16.187578mg
Voltage - Rated DC :
25V
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
12063C394MAT2A
KYOCERA AVX 12063C394MAT2A
0.39μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)