12063C392KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063C392KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3900PF 25V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Published :
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±10%
Height :
0.94mm
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
3900pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Datasheets
12063C392KAT2A
KYOCERA AVX 12063C392KAT2A
3900pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C392KAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
12063C392KAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V