12063C334MAT2A
Mfr.Part #
12063C334MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 25V X7R 1206
Stock
543
In Stock :
543
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
0.33μF
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Ceramic
X7R
Thickness :
1.27mm
Case Code (Metric) :
3216
Height :
1.27mm
Case Code (Imperial) :
1206
2
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Published :
Datasheets
12063C334MAT2A
KYOCERA AVX 12063C334MAT2A
0.33μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)