12063C334MA79A
Mfr.Part #
12063C334MA79A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Gold (Au)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.33μF
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
yes
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Height :
1.27mm
Published :
Thickness :
1.27mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
25V
HTS Code :
X7R
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Datasheets
12063C334MA79A
KYOCERA AVX 12063C334MA79A
0.33μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C334MA79A Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
12063C334MA79A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V